Onyx - minerální kámen černý jako uhel

Onyx

Jestliže jste nadšenci v oblasti drahých kamenů, je možné, že už jste se s tímto minerálem někdy setkali. Pokud ale nemáte úplně jasno v tom, jak Onyx vypadá, k čemu slouží, nebo vás zajímá jeho původ, spirituální význam či léčivá síla, jste tu určitě správně.

Původ kamene Onyx

Onyx, tedy léčivý minerální kámen, pochází původem z Indie, ale dnes se už běžně vyskytuje v Brazílii, Austrálii nebo v Arábii. Pokud byste tento léčivý kámen chtěli hledat přímo v Čechách, museli byste vyrazit až do oblasti Podkrkonoší. 

Samotnou etymologii slova ale musíme hledat v řečtině, protože název Onyx vznikl z řeckého „onux“, tedy počeštěle ze slova „dráp“ nebo „nehet“.

Jedná se o odrůdu tzv. chalcedonu, lidově zvaného také „achát“, který je specifický tím, že vzniká zejména v dutinách magmatu, tedy roztavených, a následně postupně chladnoucích hornin. To právě Onyxu dodává jeho specifickou, nejčastěji černou barvu, která je žíhaná například barvou hnědou, bílou či červenou.

Léčivé účinky

Kromě toho, že se v dnešní době Onyx využívá k výrobě krásných šperků, má ale zejména i léčivou funkci.

Říká se, že je to velmi silný ochranný kámen, který člověku pomáhá zachovat klid na duši ve stresových situacích, a udržuje v nás nadhled a pozitivní přístup. Onyx v sobě prý také udržuje vzpomínky člověka, který jej u sebe nosí, napomáhá k jejich hojení, a dodává nám novou energii a sílu.

Má pozitivní účinky nejen duševní, ale i fyzické. Zklidňuje nervovou soustavu, napomáhá růstu vlasů, zmírňuje bolesti srdce a má příznivé účinky v oblasti ledvin a močového měchýře.

V minulosti byl prý dokonce využíván jako silné afrodiziakum. 🤭

Zpracování kamene

Dnes se tento drahý kámen zpracovává pomocí broušení, a právě tím vznikají i jeho specifické barvy, kdy se původní černý podklad dokonale vybrousí, a vznikají tak žíhané obrazce. Barevnost či strukturu tohoto kamene lze upravovat, mezi nejčastější techniky pak patří například namáčení kamene do roztoku z cukru a následné zahřívání v roztoku z kyseliny sírové, díky které na kameni části cukru tzv. „zuhelnatí“, a dodávají mu již zmiňovanou specifickou barvu. 

Velikosti Onyxu

Co se týká velikosti kamene, záleží vždy na tom, k jakým účelům je kámen využit. V případě, že byste si chtěli zakoupit Onyx jako léčivý kámen, obvykle se vyrábí ve velikosti 2-5 cm. 

Dnes už se ale tento minerální kámen využívá zejména k výrobě šperků, které lze zbrousit i do velikosti několika málo milimetrů. 

Lze ho také využít jako dekorativní výplň v domácnostech, v tom případě může jeho velikost dosahovat i několika metrů.

Oblíbenost

Onyx je v současnosti velmi oblíbeným minerálním kamenem zejména v oblasti šperkařství, kde se používá jako výplň do náhrdelníků, náušnic či prstenů. Můžeme se s ním ale také setkat v glyptice, tedy v oboru uměleckého rytí, například u pečetidel, nebo v domácnostech, kdy je využíván jako dekorativní kámen v obkladech nábytku či stěn.

 

(My bychom vám Onyx rádi představili ve formě elegantních náramků, které díky své jednoduché, avšak specifické barvě, můžete nosit prakticky k čemukoliv. A pokud věříte v jeho léčivé účinky, bude pro vás určitě dobrou volbou.)