Hematit - známý jako "Krevel"

Hematit

Hematit, dříve v češtině známější také jako „Krevel“, označuje další druh léčivého drahého kamene, který byl oblíbený už ve starém Babyloně. Vedle svých léčivých účinků má ale také vliv na duchovní sféru člověka a dokáže napomáhat v oblasti spirituality, zejména při odbourávání negativních a rušivých myšlenek.

Původ Hematitu 

Původ tohoto slova musíme hledat už ve starořečtině, kdy „haema“, bylo označením pro „krev“, a právě odtud vznikl i původní český název „Krevel“. Označen slůvkem „krev“ je zejména proto, protože se v přírodě nachází jako drolící se hnědooranžový minerál, který velmi barví. 

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tento minerál byl velmi oblíbený už ve starém Babyloně, kdy měl jako amulet zajišťovat štěstí člověka, který jej u sebe nosil. Staří Egypťané zase věřili, že amulet ochraňuje zemřelé duše při odchodu na onen svět. 

Mezi naleziště tohoto nerostu v zahraničí lze zařadit například USA, Brazílii, Chile, Kanadu nebo Austrálii.
V Čechách byste na Hematit mohli narazit v oblasti Horní Blatné nebo v Klášterci nad Ohří, ve vesničce Hradiště.

Léčivé účinky

Hematit má nejen fyzické, ale i spirituální blahodárné účinky. Pokud se o oblast spirituality a léčivých kamenů zajímáte, jistě vás potěší, že právě tento minerál napomáhá v odbourávání negativních myšlenek. Nositel tohoto krásného kamene tak má prý větší kontrolu nad svými emocemi, protože Hematit díky uklidňujícím pozitivním vibracím dodává tělu vitalitu a sílu.

Z hlediska fyzického má pak pozitivní účinky zejména na krevní oběh, srdce a plíce, a s tím spojenou tvorbu červených krvinek, které nám pomáhají celé tělo okysličovat. 

V minulosti byl prý nápomocen i ženám, které měly problémy s nepravidelnou menstruací. 

Druhy Hematitu

Hematit je téměř ze 70 % složen ze železa, má proto i poměrně vysokou hmotnost. 

V přírodě se objevuje v různých útvarech, nejčastěji jako celistvá hmota. Když kámen ale dokonale prozkoumáme, může nám připomínat krystal, složený z několika na sebe navazujících lupenů. Mezi další druhy patří například:

Železná růže:

Výjimečně ho lze nalézt ve formě tzv. „Železné růže“, kdy kámen svými výrůstky a krystaly skutečně připomíná tvar růže.

Lebník:
V Čechách se minerál objevuje nejčastěji jako tzv. „Lebník“, tedy tvar připomínající lebku, a jeho největším nalezištěm jsou Krušné Hory, nebo již zmiňované Hradiště či Horní Halže.

Velikosti kamene a jeho zpracování

Tento nerost lze v přírodě nalézt v několika různých velikostech. Ať už jako malý kámen, dosahující 1 cm, tak i jako kámen dosahující velikosti makovice. 

Zpracování tohoto nerostu je poměrně zajímavé. Jelikož Hematit sám o sobě, když ho v přírodě najdeme, se snadno drolí a barví, jako šperk by tedy nebyl příliš hezký.

Protože je ale právě v přírodě celkem lehce dostupný, postupně se stal velmi populárním minerálem, který se při výrobě šperků mísí s uhelným koksem, a tím dostává jako drahý kámen svou typickou šedou, až kovovou barvu. Uhelný koks tím pádem zajistí, že je materiál celistvý a jako případná dekorace či šperk je odolnější. 

Hematit může být magnetický i nemagnetický. Vše závisí na tom, kde v přírodě ho najdeme, a kolik procent železa a kyslíku v sobě obsahuje. Ve formě náramků či jiných šperků ho ale nejčastěji potkáme jako magnetický.

Oblíbenost

V současnosti je Hematit velice oblíbeným minerálem a opracovávají se z něj nejčastěji drahé kameny, které mají různé léčivé schopnosti, ale také šperky, jako jsou zejména krásné tmavě šedé náramky, náušnice či amulety. 

S Hematitem se lze také, podobně jako s Onyxem, setkat ve formě uměleckého rytí.

 

(My bychom vám Hematit rádi představili ve formě elegantních náramků, které vypadají velice originálně, a lze je nosit ať už při formálních příležitostech, tak klidně i k ležérnějšímu typu oblečení. A pokud věříte v jeho léčivé účinky, bude pro vás určitě dobrou volbou.)