Novinky

Tyrkys - kámen bohů

Tyrkys

Tyrkys, jinak zvaný také jako „kámen bohů“, je velmi cenným a vzácným nerostem, a to zejména díky své specifické tyrkysové barvě. V jeho léčivou sílu věřili už staří Aztékové, kteří jej znali pod názvem Chalchihuitl, a měl jim prý napomáhat při spojení s Matkou Zemí.

Původ kamene Tyrkys

Než se začal užívat oficiální název Tyrkys, byl tento kámen v různých jazycích označován mnoha přízvisky. Samotné slovo by ale dnes mělo být odvozeno od francouzského „turques“, jenž mělo být označením pro Turky. Ti prý měli tento drahý kámen dovážet z Turecka do Evropy z různých perských nalezišť. Tento minerální kámen je tedy ve světě známý už několik desítek tisíc let a nejčastěji sloužil jako ozdoba drahých šperků.

Aztékové jím například vykládali a zdobili společně s příměsí jiných drahých nerostů mozaikové masky, nože a štíty.
Peršané ho zase využívali při výstavbách mešit a v Orientu se domnívali, že Tyrkys chrání člověka před hadím uštknutím.
Asi nejzajímavějším objektem, kde byl Tyrkys využit, je samotná pohřební maska faraona Tutanchamona, kde ho můžeme nalézt v kombinaci s karneolem a barevným sklem.

Mezi významná naleziště tohoto drahého kamene v zahraničí patří Chile, Austrálie, Německo nebo Rusko, v Čechách se může vyskytovat v okolí Písku.

Léčivé účinky

Už staré civilizace využívaly Tyrkys zejména k očistě mysli, věřili, že pomáhá zklidnit negativní vibrace, uklidňuje mysl a udržuje v nás psychickou rovnováhu. Také by měl napomáhat k udržení jasné mysli.

Umělecky smýšlejícím duším prý stačí se na kámen pouze zadívat, a hned se jim před očima zjeví múza, protože kámen velmi napomáhá s inspirací.

Z hlediska fyzického má Tyrkys pozitivní vliv zejména na očistu tělních dutin, tedy nosu, krku a hrdla, proto je velmi vhodný pro zpěváky a další umělce, kteří jakkoliv s hlasem pracují. Ulevuje při problémech s dýchacími cestami a velmi pozitivně působí i na různé kožní problémy.

Zpracování kamene

Tyrkys v přírodě vzniká jako hornina, která se mění zejména pomocí působení magmatických vod, jež obsahují různé procento mědi či železa. Nejčastěji k jeho vzniku dochází v teplejších a sušších podnebných oblastech. Jeho barva může díky dalším sloučeninám být modrá, modrozelená nebo zelená. Typické jsou pro tyrkys také různě vedené žilky, které jsou naopak zbarvené do tmavé barvy.

Protože se ale sám o sobě v přírodě vyskytuje v menším množství, byl odedávna napodobován, například obarvením slonoviny na modro. V současnosti se také můžeme setkat s tzv. „tyrkenitem“, který je ale pouze obarveným howlitem nebo magnezitem, tedy opět napodobeninou. Abychom se ujistili o jeho pravosti, je nutné zkontrolovat, že má Tyrkys svůj typický povoskovaný povrch a jednotlivé tmavé žilky, které jsou zapuštěné až k jeho jádru. 

Velikosti Tyrkysu

Pro svou krásnou atypickou světle modrou barvu byl Tyrkys vždy považován za velmi vzácný, ale také poměrně finančně nákladný minerální kámen. Aby jeho majitelé dokázali své bohatství a postavení ve společnosti, už po tisíce let jej využívali zejména jako výplň různých šperků, ale třeba i jako ozdobu vznešených turbanů. Mimo to ale zdobil i mešity a další vzácné stavby v interiérech i exteriérech. Dnes ho můžeme vidět například jako doplněk monumentálního pomníku v Indii, Tádž Mahalu. 

Velikosti tohoto minerálu se proto můžou lišit podle toho, v jaké formě je použit. V případě, že má být jen doplňkem náhrdelníku, lze ho zpracovat do malých kuliček. Jak již bylo ale zmíněno výše, byl už i dříve používán jako doplněk při výplni posvátných staveb, jako jsou mešity, pomníky a chrámy. 

Oblíbenost

V současnosti je Tyrkys oblíbený nejčastěji ve formách různých šperků a doplňků. Velmi atraktivní jsou náramky, které jsou z Tyrkysu vyráběné, a mají mimo jiné ochrannou moc nad jejich vlastníkem. Lidé si ho také oblíbili jako přívěsek, protože díky své výrazné světle modré barvě Tyrkys ladí zejména k letním dámským šatům. Lze ho ale u sebe nosit jen tak ve formě kamínku, především pokud věříte v jeho léčivé síly.

Hematit - známý jako "Krevel"

Hematit

Hematit, dříve v češtině známější také jako „Krevel“, označuje další druh léčivého drahého kamene, který byl oblíbený už ve starém Babyloně. Vedle svých léčivých účinků má ale také vliv na duchovní sféru člověka a dokáže napomáhat v oblasti spirituality, zejména při odbourávání negativních a rušivých myšlenek.

Původ Hematitu 

Původ tohoto slova musíme hledat už ve starořečtině, kdy „haema“, bylo označením pro „krev“, a právě odtud vznikl i původní český název „Krevel“. Označen slůvkem „krev“ je zejména proto, protože se v přírodě nachází jako drolící se hnědooranžový minerál, který velmi barví. 

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tento minerál byl velmi oblíbený už ve starém Babyloně, kdy měl jako amulet zajišťovat štěstí člověka, který jej u sebe nosil. Staří Egypťané zase věřili, že amulet ochraňuje zemřelé duše při odchodu na onen svět. 

Mezi naleziště tohoto nerostu v zahraničí lze zařadit například USA, Brazílii, Chile, Kanadu nebo Austrálii.
V Čechách byste na Hematit mohli narazit v oblasti Horní Blatné nebo v Klášterci nad Ohří, ve vesničce Hradiště.

Léčivé účinky

Hematit má nejen fyzické, ale i spirituální blahodárné účinky. Pokud se o oblast spirituality a léčivých kamenů zajímáte, jistě vás potěší, že právě tento minerál napomáhá v odbourávání negativních myšlenek. Nositel tohoto krásného kamene tak má prý větší kontrolu nad svými emocemi, protože Hematit díky uklidňujícím pozitivním vibracím dodává tělu vitalitu a sílu.

Z hlediska fyzického má pak pozitivní účinky zejména na krevní oběh, srdce a plíce, a s tím spojenou tvorbu červených krvinek, které nám pomáhají celé tělo okysličovat. 

V minulosti byl prý nápomocen i ženám, které měly problémy s nepravidelnou menstruací. 

Druhy Hematitu

Hematit je téměř ze 70 % složen ze železa, má proto i poměrně vysokou hmotnost. 

V přírodě se objevuje v různých útvarech, nejčastěji jako celistvá hmota. Když kámen ale dokonale prozkoumáme, může nám připomínat krystal, složený z několika na sebe navazujících lupenů. Mezi další druhy patří například:

Železná růže:

Výjimečně ho lze nalézt ve formě tzv. „Železné růže“, kdy kámen svými výrůstky a krystaly skutečně připomíná tvar růže.

Lebník:
V Čechách se minerál objevuje nejčastěji jako tzv. „Lebník“, tedy tvar připomínající lebku, a jeho největším nalezištěm jsou Krušné Hory, nebo již zmiňované Hradiště či Horní Halže.

Velikosti kamene a jeho zpracování

Tento nerost lze v přírodě nalézt v několika různých velikostech. Ať už jako malý kámen, dosahující 1 cm, tak i jako kámen dosahující velikosti makovice. 

Zpracování tohoto nerostu je poměrně zajímavé. Jelikož Hematit sám o sobě, když ho v přírodě najdeme, se snadno drolí a barví, jako šperk by tedy nebyl příliš hezký.

Protože je ale právě v přírodě celkem lehce dostupný, postupně se stal velmi populárním minerálem, který se při výrobě šperků mísí s uhelným koksem, a tím dostává jako drahý kámen svou typickou šedou, až kovovou barvu. Uhelný koks tím pádem zajistí, že je materiál celistvý a jako případná dekorace či šperk je odolnější. 

Hematit může být magnetický i nemagnetický. Vše závisí na tom, kde v přírodě ho najdeme, a kolik procent železa a kyslíku v sobě obsahuje. Ve formě náramků či jiných šperků ho ale nejčastěji potkáme jako magnetický.

Oblíbenost

V současnosti je Hematit velice oblíbeným minerálem a opracovávají se z něj nejčastěji drahé kameny, které mají různé léčivé schopnosti, ale také šperky, jako jsou zejména krásné tmavě šedé náramky, náušnice či amulety. 

S Hematitem se lze také, podobně jako s Onyxem, setkat ve formě uměleckého rytí.

 

(My bychom vám Hematit rádi představili ve formě elegantních náramků, které vypadají velice originálně, a lze je nosit ať už při formálních příležitostech, tak klidně i k ležérnějšímu typu oblečení. A pokud věříte v jeho léčivé účinky, bude pro vás určitě dobrou volbou.)

Onyx - minerální kámen černý jako uhel

Onyx

Jestliže jste nadšenci v oblasti drahých kamenů, je možné, že už jste se s tímto minerálem někdy setkali. Pokud ale nemáte úplně jasno v tom, jak Onyx vypadá, k čemu slouží, nebo vás zajímá jeho původ, spirituální význam či léčivá síla, jste tu určitě správně.

Původ kamene Onyx

Onyx, tedy léčivý minerální kámen, pochází původem z Indie, ale dnes se už běžně vyskytuje v Brazílii, Austrálii nebo v Arábii. Pokud byste tento léčivý kámen chtěli hledat přímo v Čechách, museli byste vyrazit až do oblasti Podkrkonoší. 

Samotnou etymologii slova ale musíme hledat v řečtině, protože název Onyx vznikl z řeckého „onux“, tedy počeštěle ze slova „dráp“ nebo „nehet“.

Jedná se o odrůdu tzv. chalcedonu, lidově zvaného také „achát“, který je specifický tím, že vzniká zejména v dutinách magmatu, tedy roztavených, a následně postupně chladnoucích hornin. To právě Onyxu dodává jeho specifickou, nejčastěji černou barvu, která je žíhaná například barvou hnědou, bílou či červenou.

Léčivé účinky

Kromě toho, že se v dnešní době Onyx využívá k výrobě krásných šperků, má ale zejména i léčivou funkci.

Říká se, že je to velmi silný ochranný kámen, který člověku pomáhá zachovat klid na duši ve stresových situacích, a udržuje v nás nadhled a pozitivní přístup. Onyx v sobě prý také udržuje vzpomínky člověka, který jej u sebe nosí, napomáhá k jejich hojení, a dodává nám novou energii a sílu.

Má pozitivní účinky nejen duševní, ale i fyzické. Zklidňuje nervovou soustavu, napomáhá růstu vlasů, zmírňuje bolesti srdce a má příznivé účinky v oblasti ledvin a močového měchýře.

V minulosti byl prý dokonce využíván jako silné afrodiziakum. 🤭

Zpracování kamene

Dnes se tento drahý kámen zpracovává pomocí broušení, a právě tím vznikají i jeho specifické barvy, kdy se původní černý podklad dokonale vybrousí, a vznikají tak žíhané obrazce. Barevnost či strukturu tohoto kamene lze upravovat, mezi nejčastější techniky pak patří například namáčení kamene do roztoku z cukru a následné zahřívání v roztoku z kyseliny sírové, díky které na kameni části cukru tzv. „zuhelnatí“, a dodávají mu již zmiňovanou specifickou barvu. 

Velikosti Onyxu

Co se týká velikosti kamene, záleží vždy na tom, k jakým účelům je kámen využit. V případě, že byste si chtěli zakoupit Onyx jako léčivý kámen, obvykle se vyrábí ve velikosti 2-5 cm. 

Dnes už se ale tento minerální kámen využívá zejména k výrobě šperků, které lze zbrousit i do velikosti několika málo milimetrů. 

Lze ho také využít jako dekorativní výplň v domácnostech, v tom případě může jeho velikost dosahovat i několika metrů.

Oblíbenost

Onyx je v současnosti velmi oblíbeným minerálním kamenem zejména v oblasti šperkařství, kde se používá jako výplň do náhrdelníků, náušnic či prstenů. Můžeme se s ním ale také setkat v glyptice, tedy v oboru uměleckého rytí, například u pečetidel, nebo v domácnostech, kdy je využíván jako dekorativní kámen v obkladech nábytku či stěn.

 

(My bychom vám Onyx rádi představili ve formě elegantních náramků, které díky své jednoduché, avšak specifické barvě, můžete nosit prakticky k čemukoliv. A pokud věříte v jeho léčivé účinky, bude pro vás určitě dobrou volbou.)

3 položek celkem