Tyrkys
Tyrkys, jinak zvaný také jako „kámen bohů“, je velmi cenným a vzácným nerostem, a to zejména díky své specifické tyrkysové barvě. V jeho léčivou sílu věřili už staří Aztékové, kteří jej znali pod názvem Chalchihuitl, a měl jim prý napomáhat při spojení s Matkou Zemí.
Původ kamene Tyrkys
Než se začal užívat oficiální název Tyrkys, byl tento kámen v různých jazycích označován mnoha přízvisky. Samotné slovo by ale dnes mělo být odvozeno od francouzského „turques“, jenž mělo být označením pro Turky. Ti prý měli tento drahý kámen dovážet z Turecka do Evropy z různých perských nalezišť. Tento minerální kámen je tedy ve světě známý už několik desítek tisíc let a nejčastěji sloužil jako ozdoba drahých šperků.
Aztékové jím například vykládali a zdobili společně s příměsí jiných drahých nerostů mozaikové masky, nože a štíty.
Peršané ho zase využívali při výstavbách mešit a v Orientu se domnívali, že Tyrkys chrání člověka před hadím uštknutím.
Asi nejzajímavějším objektem, kde byl Tyrkys využit, je samotná pohřební maska faraona Tutanchamona, kde ho můžeme nalézt v kombinaci s karneolem a barevným sklem.
Mezi významná naleziště tohoto drahého kamene v zahraničí patří Chile, Austrálie, Německo nebo Rusko, v Čechách se může vyskytovat v okolí Písku.
Léčivé účinky
Už staré civilizace využívaly Tyrkys zejména k očistě mysli, věřili, že pomáhá zklidnit negativní vibrace, uklidňuje mysl a udržuje v nás psychickou rovnováhu. Také by měl napomáhat k udržení jasné mysli.
Umělecky smýšlejícím duším prý stačí se na kámen pouze zadívat, a hned se jim před očima zjeví múza, protože kámen velmi napomáhá s inspirací.
Z hlediska fyzického má Tyrkys pozitivní vliv zejména na očistu tělních dutin, tedy nosu, krku a hrdla, proto je velmi vhodný pro zpěváky a další umělce, kteří jakkoliv s hlasem pracují. Ulevuje při problémech s dýchacími cestami a velmi pozitivně působí i na různé kožní problémy.
Zpracování kamene
Tyrkys v přírodě vzniká jako hornina, která se mění zejména pomocí působení magmatických vod, jež obsahují různé procento mědi či železa. Nejčastěji k jeho vzniku dochází v teplejších a sušších podnebných oblastech. Jeho barva může díky dalším sloučeninám být modrá, modrozelená nebo zelená. Typické jsou pro tyrkys také různě vedené žilky, které jsou naopak zbarvené do tmavé barvy.
Protože se ale sám o sobě v přírodě vyskytuje v menším množství, byl odedávna napodobován, například obarvením slonoviny na modro. V současnosti se také můžeme setkat s tzv. „tyrkenitem“, který je ale pouze obarveným howlitem nebo magnezitem, tedy opět napodobeninou. Abychom se ujistili o jeho pravosti, je nutné zkontrolovat, že má Tyrkys svůj typický povoskovaný povrch a jednotlivé tmavé žilky, které jsou zapuštěné až k jeho jádru.
Velikosti Tyrkysu
Pro svou krásnou atypickou světle modrou barvu byl Tyrkys vždy považován za velmi vzácný, ale také poměrně finančně nákladný minerální kámen. Aby jeho majitelé dokázali své bohatství a postavení ve společnosti, už po tisíce let jej využívali zejména jako výplň různých šperků, ale třeba i jako ozdobu vznešených turbanů. Mimo to ale zdobil i mešity a další vzácné stavby v interiérech i exteriérech. Dnes ho můžeme vidět například jako doplněk monumentálního pomníku v Indii, Tádž Mahalu.
Velikosti tohoto minerálu se proto můžou lišit podle toho, v jaké formě je použit. V případě, že má být jen doplňkem náhrdelníku, lze ho zpracovat do malých kuliček. Jak již bylo ale zmíněno výše, byl už i dříve používán jako doplněk při výplni posvátných staveb, jako jsou mešity, pomníky a chrámy.
Oblíbenost
V současnosti je Tyrkys oblíbený nejčastěji ve formách různých šperků a doplňků. Velmi atraktivní jsou náramky, které jsou z Tyrkysu vyráběné, a mají mimo jiné ochrannou moc nad jejich vlastníkem. Lidé si ho také oblíbili jako přívěsek, protože díky své výrazné světle modré barvě Tyrkys ladí zejména k letním dámským šatům. Lze ho ale u sebe nosit jen tak ve formě kamínku, především pokud věříte v jeho léčivé síly.